Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / O projektu / Softwarové řešení / Co je MetaLib

Co je MetaLib

 

Systém MetaLib představuje pokročilý nástroj pro integrování lokálních i vzdálených informačních zdrojů v knihovnách. Jeho základem je metavyhledávač, který zajišťuje paralelní vyhledávání v mnoha heterogenních informačních zdrojích současně v reálném čase. Sada doplňujících nástrojů pak uživateli umožňuje s výsledky dále pracovat.

MetaLib je vybaven pro různé účely třemi druhy rozhraní:

  • Rozhraní WWW - určené pro koncové uživatele, představuje jednotné pracovní prostředí, kde lze pomocí jednoho dotazovacího jazyka využívat současně mnoho heterogenních zdrojů a získávat z nich výsledky v jednotné podobě. S vrácenými záznamy a dokumenty mohou uživatelé dále pracovat a využívat navazující služby dalších systémů.
  • Rozhraní Z39.50 - slouží ke komunikaci s jinými systémy, zejm. pro účely vyhledávání a stahování záznamů z katalogů.
  • Rozhraní API - pomocí něho mohou jiné systémy využívat interních funkcí MetaLibu nezávisle na WWW rozhraní. MetaLib tak může být snadno integrován do již existujících portálů nebo dalších produktů a služeb, například do portálu knihovny.

 

MetaLib nabízí čtenářům snadnou cestu jak k nalezení a využití elektronických zdrojů, relevantních k jejich předmětu zájmu, tak k vlastnímu vyhledávání. Uživatelské prostředí vyhovuje různým úrovním odbornosti - umožňuje jak snadné vyhledávání informací pro začátečníky pomocí předdefinovaných vyhledávacích skupin, tak i pro experty formou pokročilého vyhledávání. MetaLib je také dobrým nástrojem pro uspořádání hybridních informačních zdrojů v jednom portálu - zdroje mohou být místní či vzdálené, volně přístupné nebo licencované. Mezi tyto hybridní zdroje patří například katalogy knihoven, elektronické časopisy a knihy, digitální sbírky či oborové brány.

Do MetaLibu může být začleněn linkovací server SFX, který nabízí uživatelům odkazy na další služby.

 

Akce dokumentů